Čo sa oplatí vedieť pred cestou do Bulharska?

Už ste boli na dovolenke v Bulharsku? Ak sa do tejto príjemnej krajiny s krásnymi plážami a milými ľuďmi chystáte po prvý krát, ponúkame Vám zopár užitočných informácií. Tie Vám môžu pomôcť stráviť dovolenku bez menších, či väčších problémov.

Do Bulharska autom

Mnoho Slovákov cestuje na dovolenku k Čiernemu moru autom. Je to síce ďalej, ako napríklad do obľúbeného Chorvátska, no Bulharsko je výhodnejšie najmä čo sa týka cien ubytovania a služieb. Okrem toho, niektorí dovolenkári uprednostňujú piesčité bulharské pláže, pred kamenistými Chorvátskymi.

Cesta autom z Bratislavy do obľúbeného strediska Zlaté piesky trvá približne 15 hodín. Odporúča sa preto absolvovať ju aspoň s jednou dlhšou prestávkou na oddych a spánok. Ak cestujete vlastným autom, pri cestnej kontrole sa vyžadujú klasické doklady, rovnako ako na Slovensku. Nezabudnite si vodičský preukaz, technický preukaz a takzvanú zelenú kartu. Ak si však auto požičiate, prípadne cestujete služobným autom, nevyhnutná je notársky overená plná moc od majiteľa auta.

V Bulharsku sú cesty prvej triedy, diaľnice a rýchlostné cesty spoplatnené. Diaľničnú známku si zakúpte na hraničnom priechode, na benzínových pumpách, prípadne na miestnych poštách. Oplatí sa tiež vedieť, že k povinnej výbave auta patrí okrem lekárničky a výstražného trojuholníka aj hasiaci prístroj! Pokiaľ ide o maximálnu povolenú rýchlosť, tá je rovnaká ako na Slovensku. V obci je to 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici neprekročte rýchlosť 130 km/h.

Peniaze a nákupy

Výhodou dovolenky v Bulharsku sú aj vynikajúce ceny. Tie ani v známych letoviskách nie sú vysoké a vyrovnajú sa cenám na Slovensku. V Bulharsku sa platí menou lev, pričom jeden lev je cca 50 centov. Peniaze si zmeňte buď na území Slovenska alebo v bulharských bankách a zmenárňach Crowne (označené korunou). Pri nákupoch na trhoviskách sa oplatí vždy zjednávať! Cena zväčša nie je pevne stanovená a zbytočne by ste suveníry preplatili. A čo by ste si mali z Bulharska priniesť? Táto krajina je svetovým vývozcom oleja z ruží. Určite si teda kúpte kozmetiku z výťažkami ruží a ružové oleje. A nezabudnite ochutnať tradičné bulharské jedlá ako musaka, kebabče, či gjuveč!

 

FOTO: © david_franklin / Dollar Photo Club

Pridaj komentár